DOCUMENTAR RECORDER. 30 de ani de democrație

Rezultate Rosa Run. Cursa la înălțime

În perioada 4-7 mai, stațiunea montană Rosa Khutor a găzduit festivalul internațional de alergare ROSA RUN, care a reunit peste 1.000 de participanți din 55 de orașe din Rusia. Programul festivalului a inclus patru zile de evenimente sportive și de divertisment.

Prima zi. Kilometru „vertical” ROSA PEAK - o cursă pe muntele Rosa Peak cu o urcare de până la 600 de metri. Participanții au trebuit să urce cât mai sus posibil în 60 de minute. Aproape jumătate din start-up-uri au reușit să atingă acest semn înainte de a suna semnalul pistolului de finalizare.

Primul a fost membru al echipei naționale ruse de alergare montană Sergey Perelygin (Balakovo, regiunea Saratov) cu rezultatul 36.54.

Dintre fete, MSMK la atletism Olga Tarantinova (Shchelkovo, regiunea Moscovei) a ajuns pe primul loc la final cu un rezultat de 38.09. Iată ce spune însăși sportiva despre victoria ei: Foarte norocos cu vremea - cea mai ideală pentru astfel de curse. M-am gândit la aspectul distanței în avans, deoarece Am alergat cursa verticală ROSA PEAK cu câteva zile mai devreme. A fost destul de confortabil să alerg în sus, dar de la munte a trebuit să suport, și s-a dovedit a fi deosebit de dificil după coborâre să alerg de-a lungul câmpiei, e bine că această porțiune a fost de doar doi kilometri. Sunt mulțumit de rezultat.

A doua zi. ROSA QUEST este o cursă pe echipe cu sarcini, la care au participat 26 de echipe de câte 10 persoane. Participanții au trecut 20 de puncte în care au trebuit să efectueze atât exerciții sportive, cât și sarcini pentru inteligență rapidă. Echipa câștigătoare a fost determinată nu de viteza pistei, ci de numărul total de puncte marcate.

A treia zi. ROSA CARNIVAL - o cursă de costume de 3 km pentru toată lumea. Această cursă a devenit o adevărată sărbătoare pentru participanții și oaspeții Rosa Khutor. 400 de personaje și creaturi alergau de-a lungul terasamentelor stațiunii, surprinzându-le cu imagini luminoase și originale. Printre proprietarii celor mai bune costume, organizatorii, în special, au remarcat Omul de Gheață, Papa, o echipă de medici și o echipă de munți. Cel mai tânăr participant la carnaval are doar trei luni.

A patra zi. Evenimentul principal al festivalului a fost cel mai dificil și incredibil de frumos semimaraton de munte ROSA 777, al cărui traseu a început pe malul Rosa Khutor și a mers în munți până la Rosa Plato în sine. Urcarea a depășit 700 de metri.

Câștigătorului i-a trebuit puțin peste o oră pentru a depăși această pistă dificilă. Dmitry Safronov (Moscova), alergător de maraton și alergător la distanță, medaliat cu bronz la Campionatul European din 2010 a terminat în 1 oră 11 minute 11 secunde.

Funcțional am fost pregătit pentru semimaratonul de munte, pulsul nu a scăzut, dar antrenamentul de forță nu a fost suficient pentru un rezultat mai bun, picioarele de mai jos nu mai alergau. Scopul viitorului este de a alerga 10 kilometri la campionatul rus de atletism, - a remarcat Dmitry.

Dintre fete, sportiva echipei naționale ruse Elena Sedova (Novosibirsk) - 1: 20.24 a devenit cea mai rapidă.